محافظت از پوست

محافظت در برابر پرتوهای زیانبخش

اگر در وسط روز گرم، مدت طولانی زیر نور آفتاب چرت بزنید، شما نیز مانند اکثر مردم احتمالا به آفتاب سوختگی مبتلا خواهید شد . بررسی‏ها نشان می‏دهد که حتی اگر هرگز فراموش نکنید کرم ضد آفتاب را به پوستتان بمالید، باز هم نخواهید توانست‏به طور صد در صد از نفوذ پرتوهای ماوراء بنفش جلوگیری کنید و لم دادن در زیر نور آفتاب به پوست‏شما صدمه خواهد زد، چه پوست را بسوزاند و چه آن را نسوزاند آفتاب پرست چه می‏کند؟ آیا چتر آفتابی برمی‏دارد؟ به گفته متخصصان، این کار حتما مفید است . محدود کردن ساعت هایی که در زیر نور آفتاب هستید، مخصوصا در وسط روز، حتما ضروری است . اگر می‏خواهید محافظت‏بیشتری داشته باشید، از ویتامین‏ها و مواد معدنی استفاده کنید . طبق پژوهش‏های انجام شده، مصرف مکمل‏های خوراکی ویتامین E و سلنیوم، علاوه بر مصرف موضعی ویتامین‏های C و E ، می‏تواند در پیشگیری از آسیب پوستی ناشی از تماس با نور خورشید به کرم ضد آفتاب کمک کند .

چگونه آفتاب سوختگی ایجاد آسیب می‏کند؟

برای درک این که چگونه ویتامین‏ها و موارد معدنی می‏تواند از شما در برابر آسیب ناشی از نور خورشید محافظت کند، ابتدا دانستن چگونگی ایجاد این آسیب مفید است . نور خورشید پوست را در معرض دو نوع پرتو ماوراء بنفش قرار می‏دهد: UVA و .UVB پرتوهای UVB ، پرتوهای پرتراکمی هستند که توسط سطح پوست جذب می‏شوند . این پرتوها علت اولیه آفتاب سوختگی و آسیب فوری پوست هستند . پرتوهای VAU کم تراکم بوده، اما به زیر سطح پوست نفوذ می‏کنند و موجب آسیب دراز مدت مانند چروک‏های دائم می‏شوند .

هر دو نوع پرتو، آسیب واضح خود را با واسطه رادیکال‏های آزاد انجام می‏دهند . رادیکال‏های آزاد، مولکول‏های ناپایداری هستند که برای پایدار کردن خودشان الکترون‏ها را از مولکول‏های سالم بدن می‏دزدند . هرچند بدن شما برای مقابله با رادیکال‏های آزاد تولید شده توسط نور خورشید دارای دفاع‏های طبیعی است، ولی این دفاع‏ها اغلب کافی نیستند . هر چند کرم ضد آفتاب به خوبی از شما محافظت می‏کند، ولی بسیاری از انواع آن عمدتا پرتوهای UVB را مهار می‏کنند . حتی انواعی که هم پرتوهای و هم پرتوهای UVA را مهار می‏کنند، معمولا باز هم اجازه مقداری تماس را می‏دهند . دکتر داگلاس دار، سرپرست‏بخش پیشرفت فن آوری در مرکز فن آوری حیاتی دانشگاه کارولینای شمالی، توصیه می‏کند که به دنبال کرم ضد آفتابی با عنوان «پوشش دهنده وسیع اللطیف‏» باشید . بر روی برچسب کرم‏های ضد آفتاب به دنبال ترکیبات اکسی‏بنزون و متوکسی سینامات بگردید . این ترکیبات مقداری از پرتوهای UVA را جذب می‏کند . به یاد داشته باشید که تنها لباس پوشیدن و استفاده از اکسید روی به طور کامل مانع از نفوذ پرتوهای UVB و UVA می‏شود .

خوشبختانه مواد شیمیایی‏ای وجود دارد که با بخشیدن الکترون‏هایشان به رادیکال‏های آزاد و خنثی کردن آن‏ها، مولکول‏های سالم پوست و بدن شما را از آسیب محافظت می‏کنند . این مواد شیمیایی با نام آنتی اکسیدان‏ها معروفند و شامل ویتامین‏های C

و E و سلنیوم معدنی است . با این حال، تماس با نور خورشید به سرعت ذخایر پوستی این آنتی اکسیدان‏ها را تخلیه می‏کند . هر چند با خوردن مکمل‏های خوراکی این مواد مغذی می‏توانید تا حدودی از پوستتان محافظت کنید، ولی پژوهشگران معتقدند که بهترین محافظت پوستی با کاربرد موضعی این مواد مغذی حاصل می‏شود . در حال حاضر، برای این منظور، شما مجبورید کرم جداگانه‏ای را همراه با کرم ضدآفتاب به کار ببرید، اما برخی از پژوهشگران امیدوارند کرم‏های ضد آفتاب آینده حاوی این مواد مغذی باشد، دکتر دار می‏گوید: «هیچ‏کس عقیده ندارد که ویتامین‏ها جای کرم ضد آفتاب را گرفته‏اند، اما این مواد مغذی می‏توانند عمل کرم ضد آفتاب را بهبود بخشند . اکنون ما در میان این همه مواد شیمیایی ضد نور خورشید با ترکیبات نامشخص سرگردان هستیم . از آنجا که هیچ بررسی دراز مدتی روی این مواد صورت نگرفته است، نمی‏توان مدعی شد که آنها کاملا بی‏خطرند» . در اینجا آنچه را که پژوهشگران در مورد افزودن ویتامین و مواد معدنی به رژیم ضد نور خورشید توصیه می‏کنند، بیان کردیم .

محلول ویتامین c

کاربرد موضعی ویتامین c به دلیل نقشی که در ساخت کلاژن (بافت پوست) دارد، معروف است . به گفته متخصصان، این ویتامین، محافظ کاملا خوبی نیز در برابر نور خورشید می‏باشد . اما به اعتقاد دکتر جان سی . مورای، استادیار بیماری‏های داخلی در مرکز پزشکی دانشگاه دوک کارولینای شمالی، نباید مصرف موضعی ویتامین c را معادل مصرف کرم ضد آفتاب فرض کرد . کرم‏های ویتامین c نمی‏توانند پرتوهای ماوراءبنفش را جذب کنند .

او می‏گوید: «کرم ضدآفتاب، ماده شیمیایی‏ای است که به عنوان سپری پرتوهای ماوراءبنفش را جذب می‏کند، لذا جلوی آفتاب سوختگی را می‏گیرد . ویتامین c یک محافظ نور است . این ویتامین احتمالا از طریق جمع آوری رادیکال‏های آزاد تولید شده توسط تماس با نور خورشید عمل می‏کند

همچنین به گفته دکتر مورای، برخلاف کرم ضد آفتاب، شما نمی‏توانید ویتامین c را از سطح بدن بشویید . او می‏گوید: «به محض این که ویتامین c را روی پوست‏بمالید، جذب پوستتان می‏شود و نمی‏توانید آن را از روی پوست‏بردارید

به منظور اندازه‏گیری تاثیر ویتامین c ، پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه دوک، ده نفر سفید پوست را مورد مطالعه قرار دادند . آنها متوجه شدند که وقتی داوطلبان از محلول ده درصد ویتامین c استفاده می‏کردند، مقدار پرتو ماوراءبنفش که برای سوزاندن پوست نه نفر از آنها لازم بود، به طور متوسط 22 در صد افزایش می‏یافت . اگر آفتاب سوختگی نیز روی می‏داد، نصف داوطلبان نسبت‏به وقتی که از این محلول استفاده نمی‏کردند، دچار سوختگی خیلی کم‏تری می‏شدند .

آیا همین اثر محافظتی را می‏توان از خوردن مقدار زیادی پرتقال هم بدست آورد؟

به گفته دکتر شلدون پنیل، سرپرست‏بخش بیماری‏های پوست مرکز پزشکی دانشگاه دوک، جواب این سؤال منفی است; زیرا شما نمی‏توانید به اندازه کافی پرتقال بخورید . دکتر پنیل یک محلول ده درصدی ویتامین c به نام سلکس - c ساخته است . به گفته وی، این فرآورده چندین برابر (بیست تا چهل برابر) آنچه شما می‏توانید با خوردن ویتامین c این ویتامین را به پوستتان برسانید، ویتامین c را به پوست‏بدنتان می‏رساند .

به گفته دکتر مورای، سعی نکنید با خوردن آب پرتقال از پوست‏بدنتان محافظت کنید، شما با این کار فقط خودتان را اذیت‏خواهید کرد . او می‏گوید: «ویتامین c بسیار ناپایدار است . این ویتامین باید به صورت فرآورده‏ای خاص نگهداری شود تا مؤثر باقی بماند» . برای به دست آوردن بهترین نتایج، این محلول را هر روز و پس از آفتاب سوختگی استفاده کنید . هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب این محلول را همراه با کرم ضدآفتاب پانزده تا سی دقیقه قبل از تماس با نور خورشید به پوستتان بمالید . سلکس - c به تنهایی فرآورده مناسبی در مقابل نور خورشید نمی‏باشد .

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 4 آذر 1387    | توسط: محمد حسین م    |    | نظرات()